HAMZADERE BÖLGESİ’NDE EKONOMİNİN KALBİ KEŞAN’DA ATTI

14 Eylül 2017
152
Hamzadere Bölgesi’Nde Ekonominin Kalbi Keşan’Da Attı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Keşan'da İş Camiası ile Bir Araya Geldi

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 10 Eylül 2017 Pazar günü akşamı Keşan ve İpsala Oda Borsaları tarafından düzenlenen Keşan, İpsala ve Enez Vergi Ödül ve Tescil Töreni’ne katılmak üzere Keşan’a geldi.  

Saat 20.00’de Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde başlayan programa Edirne Vali Yardımcısı Levent Elmacıoğlu, CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Keşan Kaymakam Vekili Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz,  İpsala Kaymakamı Ali Uysal, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Yörük, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, MHP Keşan İlçe Başkanı Erkan Gege, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri,  Esnaf Odaları Temsilcileri, STK temsilcileri mahalle muhtarları ve dereceye giren işadamları ve firma temsilcileri katıldılar.

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’in açılış konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; “Hamzadere Bölgesi’nin en çok vergi ve tescil verenlerin ödül törenindeyiz. Huzurlarınızda tescil ve ödül alacak oda ve borsa üyelerimizi gururla selamlamak istiyorum. Bugün bölgemizde çok özel bir misafirimiz var. Aynı zamanda Edirne’mizin de fahri hemşerisi olan çok kıymetli TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu bizleri bu özel günümüzde yalnız bırakmayarak aramızda oldular, şeref verdiniz, hoş geldiniz Sayın Başkanım. Sayın Başkanım, sizlerin de sık sık üzerinde durduğu bir konu hakkında kısa bir sunum yapacağım. “Bu odalar ve borsalar ne iş yapar” sorusuna müsaadelerinizle cevap vereceğim” diyerek Oda çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Helvacıoğlu, “Dijital hizmet dönemi başladı. Dijitali dijital hizmet döneminin odalarımızın hizmetlerini bundan sonra üyelerimizin ayağına gideceğini ifade ettik. Bu konuda da oda alt yapılarımızı hazırlıyoruz. Üyelerimiz iş ve zaman kaybı yaşayacaklar. İlgili kurumla protokol imzalayarak, inşaat sektörü çalışanlarımıza mesleki yeterlilik belgesi kazandırıyoruz. Bu konuda da, ciddi çalışmalarımızı meclis başkanımızın önderliğinde gerçekleştirdik. Ne iş olsa yaparım döneminin bittiğini söylemek istiyorum. Mesleki eğitim yeterlilik belgesi belgelendirme merkezi odamızda da hayata geçti. Çalışanlarımız uluslararası geçerliliği olan ehliyete sahip olmaya başladı. Odamız, 5 yıldızlı hizmet veren konuma geldi. Bölgenin ekonomik kalkınma planını birlikte oluşturduk. Vergi ödül törenlerini geleneksel hale getirerek, en çok vergi verenleri onurlandırıyoruz. Bizlere markalaşmayı siz öğrettiniz. Bizde markalarımız da büyüyoruz, büyüdükçe markalaşıyoruz. Keşan Satır Et ve İpsala Pirinci’ne coğrafi işaret alındı. Keşan Siğilli Bamyası ve Çeribaşı Kirazı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Ankara coğrafi işaretli ürünler zirvesinde çalışmalarımız, Türkiye’ye örnek gösterildi. Bölgenin en büyük tatil platformunu hayata geçirdik. Oda üyelerimize, 7/24 hizmet veren çağrı merkezini kurduk. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

HEPİMİZ, BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET EDİYORUZ

Helvacıoğlu, hep birlikte birlik ve beraberlik içinde hareket etiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: "Gıda İhtisas OSB’nin bölgeye kazandırılması konusunda oda ve borsalar olarak güç birliği yapıyoruz. Bu konuda, herkesin yanımızda olduğunu biliyoruz. OSB’nin olması halinde de, Cumhurbaşkanımıza

5 bin kişiyi istihdam edeceğimizin sözünü verdik. Ortak çıkar ve ortak akıl ile bölgemizi daha güçlü yarınlara taşımak için çalıştık. Bugün buraya katılan herkese teşekkür ediyorum.”

HAMZADERE'NİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNE HER ZAMAN İÇİN HAYRANIM

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da öncelikle bölgede çeltik hasadının hayırlı olmasını dileyerek, "Trakya'ya hayırlı işler için geldik. “Buradaki ödül töreninden önce, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet binasının açılışını ve vergi ödül töreni yaptık. Şimdi sizlerle beraberiz. Tekirdağ, Kırklareli, Uzunköprü ve Edirne’de yine üyelerimizle hep birlikte olacağız. Bölgede marka haline gelen ‘satır et’i bize ve Türkiye’ye tanıttığı için Mustafa’ya Yusuf’a ve İbrahim kardeşimize teşekkür ederim. Satır etin hatırı için her yere gelinir. Bizleri bugün sizlere buluşturan tüm oda ve borsa yöneticilerimize teşekkür ederim.”

Hamzadere diye tabir edilen bu bölgenin her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu ödül törenini de, birlikte yapıyorlar. Böyle bir şey Türkiye’de yok. Hamzadere Bölgesi’nin birlik ve beraberliğine her zaman için hayranım. Allah kendilerinden razı olsun. 3 başkanımızı da tebrik ediyorum. Birlik ve beraberlik olduğumuz zaman her sorunu çözeriz. Hiçbir zaman birbirimizi ötekileştirmeyelim.” dedi.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Edirne’nin en verimli tarım alanlarının bu bölgede olduğunu dile getirerek, “Türkiye’nin çeltik üretiminin %35’ini tek başına bu bölge sağlıyor. Sofralarımızda en çok tercih edilen ve markalaştırılan baldo pirinç burada yetişmektedir. Aslında bunu da marka haline getirdiler ve bu kutulara konuldu. Bölgemizde yetişen pirinci hem Türkiye markası hem dünya markası olma yolunda gidiyorlar. Türkiye markası noktasında coğrafi işaretli aldılar. Şimdi bundan sonra işi Avrupa taşımaktır. Orada, ben her türlü yardımı kendilerini yapacağım. Keşan’a baktığımız zaman tarımın, turizmin, ticaretin merkezi konumuna geldi. Türkiye’nin GAP’ı olan Hamzadere Barajı sayesinde Keşan ve çevresindeki 350 bin dönüm arazi suya kavuşacaktır.” dedi.

Keşan’ın turizmde de, marka haline gelmeye başladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Saros Körfezi kıyıları cennet gibi bir yerdir. Bu bölgede, hem turizm var hem de balıkçılık var. Yani hem sanayi hem turizm hem de hizmet sektörü var. Enez’de yat limanı projesi var. Bu proje bittikten sonra inşallah, Türkiye’nin ve dünyanın en zenginleri bölgeye gelecektir. En fazla para harcayan insanlardır bunlar. Kısacası, bunların gelmesiyle bu bölge canlılık kazanacaktır. Bunun yanı sıra Saros Körfezi’nin 1/25 binlik planlarının biran önce yapılması gerekiyor.”

“Bu bölge, ticarette kavşak noktası durumundadır” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Çanakkale yeni yapılacak köprüde çalışmalar tamamlandıktan sonra bu bölge tam anlamıyla kavşak noktası haline gelecektir. 10 yıl sonra yaşadığınız bu coğrafyayı tanıyamayacaksınız. Müthiş bir değişim yaşanacaktır. Ticaret yolları üzerinde olan her şehrin ekonomisi muhakkak hızlı ilerlemiştir. İşte bu bölgenin en önemli avantajlarından bir tanesi de ticaret yolları üzerinde olmasıdır. Bugün Yunanistan’dan, Keşan pazarımızda 50 bin ziyaretçi gelmektedir. Avrupa’da yaşayanlara burayı tanıttıkça, bölgedeki ekonomi canlanacaktır.” diye konuştu.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve İpsala Ticaret Borsası akredite ve 5 yıldızlı hizmet veriyorlar. Londra, Paris ve Berlin’deki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları üyeleri hangi hizmeti alıyorsa ve hangi hizmet veriliyorsa,

 

Keşan’da ve İpsala’daki üyelerimizde aynı standartta hizmet alıyorlar. Keşan’ı Londra ayarına getirmelerinden ötürü herkese teşekkür ederim. Keşan’ın Londra’dan hiçbir farkı yok. Şimdi sıra İpsala’dadır. İpsala Ticaret Borsası modern bir binasıyla, 5 yıldızlı bir borsa konumuna gelecektir. UMAT Gümrük Turizm İşletme A.Ş. yönetiminde İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’le birlikte çalışıyoruz. UMAT İpsala Gümrük Kapısı’nın yeni modernizasyonunu bu bölgeye verilmesini istedi. Eğer biz bunu alırsak, buraya vereceğimizin sözünü verdik. Yusuf başkanım Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hayvancılık Kurulu Başkanlığı görevini yapıyor. Sadece Hamzadere Bölgesi değil; Türkiye hayvancılığın daha ileri gitmesi için çalışıyorlar. Bakanlarla, müsteşarla bir araya gelerek hayvancılık sektörümüzün hakkını savunuyor. Mustafa başkanına Biraz önce resimde gördüğünüz burada ekonomi raporları kurulu başkanlığı görevini yapıyor. Ben hesap veriyorsam, onlarda tüm Türkiye’ye hesap veriyorlar. Odalar Birliğinde bir başarı hikayesi varsa, bu 3 başkanımın büyük emekleri var. Kendilerinden Allah razı olsun.”

Kamuoyunda, ne kadar maaş aldığı konusunda yapılan tartışmalarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ben maaş almıyorum. Başkanlık yapmak için işinden, aileden ve çocuklarından fedakarlık yapacaksın. Bu bizde bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk milletinin genlerinde, başkan olma hastalığı var. Başkan olduğunuzda havan değişiyor. Türkiye’de herkes başkan olmak istiyor. Yapılan bir araştırmada, Türkiye’de her 4 kişiden 1 kişi başkanmış. İlkokulda sınıf başkanlığını öğretiyorsunuz ve başkan olundu mu bir daha başkanlıktan vazgeçilmiyor. Bir başkan oldunuz mu başkanlık kalıyor. Okul, dernek, apartman başkanlığı olunuyor. Oda başkanlığı da, böyledir. Bu dünyada yapılanların karşılığını öbür dünyada alacağız. İnsanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Eğer bugün bir insana faydalı olduysan çevrelerine bir kişiye iş imkanı sağladıysanız, bir kişiyi işsizlikten kurtardıysanız, Ne mutlu sana. İnşallah benim tüm oda ve borsa başkanlarım çalışırken bu aşkla çalışırlar. Allah kendilerinden razı olsun.” diye konuştu.

Markalaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Şehrimizi, bölgemizi markalaştırmak daha fazla para kazanmamızı sağlayacaktır. Bu çerçevede; gayret gösteren oda ve borsa başkanlarına Allah razı olsun. Keşan bölgesine Gıda İhtisas OSB’nin kazandırılması ve hayata geçmesi için oda ile borsa başkanlarının yoğun bir çabası olduğu. Her dakika ellerinin altında dosya. 3 başkanımızda, bölgemize Gıda İhtisas OSB’yi istediklerini dile getiriyorlar. TEPAV’la birlikte bölgenin kalkınma planını çıkardılar. Türkiye’de ilçe bazında yapılan en kapsamlı çalışmadır. İlk Odalar Birliği Başkanı olduğum zaman kırık dökük sandalyeden, üyesine hizmeti amaçlamayan bir yapıdayken, şuanda çok iyi noktalara geldik. 1. odak noktasına üyelerini olarak, müşteri gözüyle odalar ve borsalar sizlere hizmet veriyor. Çok yakın zamanda online artık oda ve borsaya gitmeden 24 saat istenilen yerde hizmet alınabilecek. Ödül alanlar kadar, almayan tüm üyelerimize de, ekonomiye vermiş olduğu katkıdan ötürü teşekkür ediyorum.”

Toplantıda, son olarak Edirne Vali Yardımcısı Şenol Levent Elmacıoğlu konuştu.  Edirne’de 4 yıldan bu yana görev yaptığını ve insanları, bölgeyi tanıma fırsatlarının olduğunu ifade eden Elmacıoğlu, “Devlet eliyle yavaş işleyen bürokrasi, TOBB tarafından hizmette son derece süratli ve verimli şekilde gerçekleştirildi. Son hizmeti olarak, TIR Parkı’nı sayabiliriz. Yolcu bekleme salonumuz yapıldı. Tabi biz de ticaret camiasına elimizden geldiği kadar destek verip, TIR seferlerinin durmadan dönmesini sağlamaya çalıştık. Edirne’yi, Türkiye’yi daha ileri götürecek taş taş üstüne koyan tüm idarecilerimize, sivil toplum örgütlerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

 

Konuşmaların ardından Hamzadere Bölgesi Vergi Ödül ve Tescil Töreni'ne geçildi. Törende, vergi ödül ve tescil töreni için Keşan’a gelerek ekonomiye değer katan Keşan, İpsala ve Enez’deki iş adamlarına vergi ve tescil ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Hisarcıklıoğlu’na kendisine ait olan ve Keşanlı bir sanatçı tarafından yapılan Satır Et Başındaki bir portresi ile İpsala Çeltiğinin yazısının bulunduğu bir  forma ile İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin tarafından bir  kıspet hediye edildi.

Törende plaket alan isimler ve şirketler şöyle:

KEŞAN

Keşan 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Gelir Vergisi Rekortmenleri: 1-Tolga Mercan, 2-Erkan Danacı, 3-Gülcan Kale, 4-Mehmet Meriç, 5-İlker İlbazan, 6-Şevket Gürbüz, 7-İsmail Küçükyaman,8-Özcan Zümbül, 9-Mehmet Emin Meriç, 10-Sayim Yelmen, 11-Alptuğ Kekeç, 12-Hasan Barış, 13-Sebahattin Tekcan, 14-İsmail Yener, 15-Sadettin Özzade, 16-Davut Yergök, 17-Hurşit Yener, 18-Mustafa Anbarcı, 19-Suat Hayri Yener, 20-Üzeyir Küçükyaman.

Keşan – 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi Rekortmenleri: 1-Evren Besicilik Sanayi Ve Tic.A.Ş., 2-Yörükoğulları Gıda Sanayi Ve Tic.A.Ş, 3-Mercan Satış Ve Servis Hizm.Tic.Ltd.Şti, 4-Özevren Yem Ve Gıda Sanayi Ticaret.Ltd.Şti, 5-Tekcan Tohumculuk Gıda Ve Tar.Ürünl.Ltd.Şti, 6-Saros Hazır Beton İnşaat Madencilik San.Tic.A.Ş, 7-Tarhan Yapı Malzemeleri Tic.Ltd.Şti, 8-Mercan Hızlı Tüketim Ürünleri Tic.Ltd.Şti, 9-Saros Sağlık Hizmetleri Tic.A.Ş., 10-Kale Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A.Ş, 11-Keçeciler Gıda Ve Meşrubat Ürünleri Tic.Ltd.Şti, 12-Karakaya Madencilik Nak.Tar.Zah.Tu.İn.Ltd.Şti, 13-Çelikdağ Mad.San.Tic Ltd Şti, 14-Garanti Gayrimenkulyat.Dan.Ve İnşa.Tic.San.Ltd.Şti, 15-Özkuzey Orman Ürün.Nak.İnş.İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti, 16-Özer Hafriyat Nakliye İnş.Gıda Bilg.San.Tic.Ltd.Şti, 17-Yıldız Kiremit Tuğlave Asmolen San.A.Ş, 18-Özhancı Market İşle.Bak.Oto.Nak.İt.İhr.San.Tic.Ltd.Şti, 19-Ekunsan Gıda Maddeleri San.Ve Tic.Ltd.Şti, 20-Tan-Mer Pazarlama Ve Ticaret Ltd. Şti.

İPSALA

İpsala 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Gelir Vergisi Rekortmenleri: 1-Temel Sezer, 2-Necmi Sezer, 3-Ferhat Sezer, 4-Ahmet Önalan, 5-Aykut Boz, 6-Mustafa Yağan, 7-Ali Yener, 8-Ali Ercan, 9-Batuhan BurakYurtçu, 10-Halil Ahmet Yıldırım

İpsala 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi  Rekortmenleri: 1-Umat Gümrük Ve Turizm İşletmeleri A.Ş., 2-Soylu Tarım Ürünleriticaret Ltd.Şti, 3-Ak-Gir Tarım Ürünle.Tur.Gı.Pa.Ta.İtltd.Şti., 4-S.S.Yeni Karpuzlu Beldesi Sulama Koop., 5-Girginler Zahire Kömür Na.Ta.İn.M.Ltd.Şti., 6-Seç-Atlı Tarım Ürünleri Otomotiv Ltd.Şti., 7-Dubacı Tarım Ürünleri San.Ve Tic.Ltd.Şti., 8-S.S. 222 Sayılı İpsala Yağlı Toh.Tar.Satış.Koop., 9-Serhat Tarım Ürün. San.Ve Tic.Ltd.Şti., 10-Mutlu Akaryakıt Tar. Ürün.Tic.Ltd.Şti.

ENEZ

Enez – 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Gelir Vergisi Rekortmenleri: 1-Mustafa Arabacı, 2-Erhan Arı, 3-Saadet Özdemir.

Enez – 2015 Vergilendirme Dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi Rekortmenleri: 1-Sunar Turizm, Et Ürünleri Ve Zahire Tic.Ltd. Şti., 2-S.S. 851 Sayılı Enez Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, 3 Uzun Ticaret İnşaat Malzemeleri San. Ve Tic.Ltd. Şti.

En Çok İhracat Yapan Firmalar: 1-Yörükoğulları Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, 2-Kale Madencilik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, 3-Arıkan Turizm Ticaret Otomotiv Limited Şirketi, 4-Tarhan Yapı Malzemeleri Ticaret Limited Şirketi.

En Çok İstihdam Sağlayan Firmalar: 1-Özdemir Üç Tekstil Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Keşan Şubesi, 2-Tyh Uluslararası Tekstil Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Keşan Şubesi, 3-Kale Madencilik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, 4-Şapçı Akaryakıt- Yer Karoları Ve Turizm İşletmeleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, 5-Saros Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close